October 23, 2017

1st Grand Jury GOP Bona Fides

HARRIS COUNTY, TEXAS
263RD DISTRICT COURT GRAND JURY
August 6, 2007 – November 2, 2007 (Original Term)
November 2, 2007 – February 1, 2008 (Extended Term)

 

NOTE:    Due to scheduling conflicts and/or possible repercussions in employment related areas, the following four members of the 263rd District Court Grand Jury (August 6, 2007 – February 1, 2008 terms) were unable to participate in this public education project but are identified as to occupation and “GOP Bona Fides” (if known).

 

*JUROR #3 – Unidentified
Occupation: Attorney, Houston, TX

*JUROR #4 – Unidentified
Occupation: Harris County Deputy Sheriff

*JUROR #8 – Unidentified
Occupation: Houston Police Officer

*JUROR #9 – Unidentified
Occupation: Retired Oil & Gas Executive

Delegate, GOP National Convention (2012)
Delegate, TX GOP State Convention (13)
Member, 2010 State GOP Platform Committee
TX GOP Precinct Chair (Since 1981)
Lifelong Conservative

 ADDITIONAL INFO ON IDENTIFIED GRAND JURORS

*JOSH FLYNN
Occupation: Licensed Tax Professional

GOP NATIONAL CONVENTION
National Convention Delegate 2004, 2008 & 2012

TX GOP STATE CONVENTION
Delegate, GOP State Convention (1996 – 2012)
Alternate Delegate, GOP State Convention (1992 & 1994)
State Rules Committee, 2002, 2006, 2008, 2010, 2012
National Nominations Committee, 2008
State Nominations Committee, 2012

Former Member, State Republican Executive Committee
Committeeman Senate District 15; 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 (Proxy 2001)
Officials Committee Member (elected from the SREC body), 2008, 2009, 2010, 2011, 2012
Volunteerism Committee, 2010, 2011, 2012
Audit Committee, 2010, 2011
Rules Committee, 2004, 2005, 2006, 2007 (Vice-Chairman), 2008 (Vice-Chairman), 2009, 2010

Senate District 15
Delegate, SD15 Convention (1998 – 2012)
Rules Committee, Chairman, 2002, 2006, 2008, 2010, 2012
Nominations Committee, Chairman, 2004, 2006 (Member 2008, 2010, 2012) (Secretary 2000)

Harris County Republican Party
Treasurer, 2009 – Current
Advisory Board Member, 2009 – Current
Rules Committee, Chairman, 2007 – Current (Member, 2002 – 2006)
Republican Leadership Counsel, 2006 – Current
Executive Committee Member, 1997 – Current

Fort Bend County Republican Party
County Convention Delegate, 1992, 1994, 1996
Resolutions Committee Member Senate District 17, 1994
Precinct 2027 Convention Chairman, 1994, 1996 (Attendee, 1992)
Election Clerk, 1994

Cameron County Republican Party
County Convention Delegate, 1990
Precinct Convention Secretary, 1990

 

*JOANN McCRACKEN
Occupation: Retired Paralegal

TX GOP National Convention Delegate (2012)
TX GOP State Convention Delegate (3 times)
TX GOP State Convention Committee Member (Rules, Platform & Credentials Committees)
TX GOP Pct. Chair (5 years)
TX GOP Election Judge or Alternate Judge (6 years)
Chair, HCRP Speakers Bureau
Member of the Early Voting Ballot Board
Daughters of Liberty Republican Women, VP Programs
Member Several Houston Area Republican Women’s Clubs
Lifetime Republican

Be Sociable, Share!